"З чого все почалося? "
Про що говорять хлопці і дівчата на війні? Про мрії? Про друзів? Про сім'ю? Про любов?...просто жарти жартують?... А може про смерть, чи навіть післясмерть?
"Якщо я загину, поставте колибу біля Парашки, щоб частинка мене була там завжди...", - сказав якось побратимам ТТ, сидячи під зоряним небом десь на рівнинних полях Херсонщини. "Сам колись збудуєш!", - віджартувався хтось. Більшість промовчали.. Хтось зробив наступну затяжку цигарки і глянув на темне небо. Чи воно тут таке як у Карпатах? - Інше, мабуть...
Ми усі тепер інші, бо Тарас Гаврилишин загинув 1 листопада 2022 року на підступах до Херсону. Залишивши величезну пустку в серцях близьких друзів - пластунів, та широкого кола людей, яких він навчив мандрувати горами, річками і морями... Оговтавшись від втрати, найближчі друзі взялись реалізовувати проект туристичного прихистку, про який говорив Тарас. Його можна називати по-різному: мрія - заповіт чи остання воля, та головним є зміст та мета - створити місце, де будь - хто з мандрівників, які йдуть по Карпатському хребту, міг сховатись від негоди, перепочити, поспостерігати за зірками, загалом провести час у спосіб, який любив ТТ. Щоб там, між горами пригадати непублічне, але насичене любов'ю до природи та навчання інших, життя Тараса, частину якого він присвятив прокладанню туристичних маршрутів Карпатами. Адже пам'ять про наших Героїв - захисників повинна бути вічною. І саме пам'ять не у граніті є найважливішою...
Що таке туристичний прихисток і для кого він?
Гірським туристичним прихистком вважають невелику некапітальну будівлю, із вільним безоплатним доступом, що розташована у найбільш потрібних, з огляду мандрівництва, місцях у межах або біля піших гірських маршрутів. Споруда повинна бути захищеною від води та вітру, мати міцну конструкцію. На теренах України більш відомий термін “колиба”, однак у нас було на меті збудувати саме прихисток - більш, технологічну, практичну та довговічну споруду, за зразком уже реалізованих подібних проектів у Татрах та інших гірських масивах Європи, запроектованих каркасним будинком по типу A-frame будівлі. Оселя розділена на три частини:
1- тераса перед входом: із чарівним краєвидом на Боржаву, Тростян;
2 - приміщення для туристів: з триярусними лежаками, розрахованими на 6-18 осіб (разом із можливістю лежати на підлозі на карематах);
3 - службове приміщення лісників: з двоярусними лежаками, розрахованими на 3 особи, і окремим входом. Всі конструкції спроєктовані з обрізних струганих дощок, покриття - металопрофіль, присутній блискавкозахист (з весни 2024 року).
З міркувань ефективності користування прихистком, у будівлі відсутні будь-які комунікації, в тому числі відсутнє опалення та світло. Найближче джерело знаходиться за 400 м унизу.
Прихистком зможуть скористатись усі охочі мандрівники на гору Параска, без попереднього запису чи дозволів.
Хто саме будував прихисток?
Реалізувати ідею Тараса взялись його друзі та подруги із Пласту, а саме куренів, членом яких він сам був - 10 та 25 курені УПС/УСП "Чорноморці" та 40 і 16 курені УПС/УСП "Чорноморські хвилі". До реалізації проекту також долучаються побратими Тараса, одногрупники із географічного факультету, однодумці туристи, гірські провідники та інші.
Десятки волонтерів долучались допомогою при будівництві прихистку у 2023 році, а сама споруда була виготовлена за проектом архітектора Ореста Коса та реалізацією компанії House group, консультували планування проекту Олександр Бурсанов, Ігор Трегуб, Орест Полюга, Мирон Гуминецький.
Звідки отримали кошти на будівництво?
Будівництво стало можливим завдяки ініціативі найближчих друзів Тараса та сотень жертводавців, що долучилися до збору коштів. Публічна кампанія підтримки проекту розпочалась 29 квітня 2023 року у День українського моря, коли вся Україна святкувала річницю створення державного флоту. Головну частину кошторису вдалося зібрати до середини літа 2023 року і вона складалась із сотень малих та великих пожертв як друзів Тараса, так і тих, хто його не знав за життя. Паралельно тривали підготовка технічного проекту, погодження дозвільних документів, прочищення дороги, пошук підрядників. Роботи на місці стартували 29 вересня 2023 року, а вже 11 листопада 2023 року мрія Тараса була реалізована...
Також велика вдячність підприємствам та організаціям, які надали кошти, матеріали чи долучились безпосередньо до будівництва: пластовим куреням "Чорноморці" та "Чорноморські хвилі" в США, Великбританії та Україні, пластовим друзям "Лісові Чорти", ОКС ЛГП «Галсільліс», підприємству "Екран-вікносвіт", Тов "Респектр", Runstyle, Gorgany, компанії PettersonApps, Клямра, волонтерській спільноті Ейпріл, Львівському астрономічному товариству, команді змагань "Дивогонка", станиці "Львів" Пласту НСОУ та іншим.
Хто погодив будівництво?
Земельна ділянка під прихистком ТТ знаходиться на праві постійного користування у Міністерства оборони України, а саме Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова, Національний парк "Сколівські Бескиди" використовує цю ділянку у рекреаційних цілях. Земельна ділянка не відчужувалась із національного парку, споруда прихистку після будівництва передана у подальшу експлуатацію парку.
Підтримали та сприяли будівництву прихистку науково-технічна рада Національного парку "Сколівські Бескиди" та ДП "Сколівський військовий лісгосп", а також Львівська обласноа військова адміністрація та Львівська обласна рада.
Де розташований прихисток на честь Тараса Гаврилишина?
Як цього бажав Тарас, прихисток споруджений на схилі гори Параска у межах Національного парку “Сколівські бескиди” на 504 маршруті. Координати: 49°04'00.9"N 23°24'56.3"E. Точне місце обране на основі аналізу різних географічних факторів та з погодженням керівництва Національного парку. Із цього місця видно панораму кількох гірських хребтів Львівщини та Закарпаття. Воно не далеко від вершини гори та найближчого джерела води. Сама споруда займає лиш частинку умовної галявини, щоб на решті її території було зручно розкладати традиційні намети для ночівлі.
“Парк темного неба” або чим особливий цей проект?
Звісно найголовніше - це пам’ять про Тараса та інших загиблих героїв, чиїм захопленням було гірське мандрівництво. Та не менш важливим є практична цінність споруди. Цей прихисток стане першим на Львівщині з числа майбутньої мережі подібних прихистків, що формуватимуть концепцію “Парк темного неба”, над яким працюють друзі Тараса та члени Львівського астрономічного товариства. Йдеться про місця у високогір’ї Карпат, створені для спостережень за зоряним небом у всіх сенсах цього поняття. Тож, у межах реалізації проекту Прихистку, ми плануємо закупити мобільний телескоп та інші речі для організації астрономічних спостережень під час перебування у прихистку. У прихистку та в прилеглих громадах планується проведення періодичних астро-кемпів та інших заходів із розвитку астрономічного туризму та зацікавлення туристів й мешканців, включаючи охочих до вивчення астрономії, фізики та інших природничих наук. Цей напрям був близький і для самого Тараса Гаврилишина, адже він був багаторічним інструктором з астрономії на пластових таборах, та навчив чимало дітей, дорослих, включно з військовими свого дивізіону, читати зоряне небо…
А що далі?
Станом на 25.11.2023 року збудована будівля прихистку, відкрита для ночівлі туристів основна частина. Господарське приміщення, деякі інтер'єрні рішення (стіл/полички), блискавкозахист, прокат телескопів - планується на весну 2024 року.
Після будівництва прихистку, ми плануємо залишити будівлю на балансі Парку Сколівські Бескиди. Догляд за прихистком будуть здійснювати лісники Парку. Зокрема, для цього ми передбачаємо у проекті службове приміщення для лісників. Також постійний догляд будуть здійснювати пластові курені та друзі, зокрема, із кемпінгу "Мала Ріка", що знаходиться неподалік г. Параска у с. Крушельниці. Після відкриття проекту буде змога оперативно надсилати повідомлення про стан прихистку через сайти парку та цього проекту.
У рамках проекту ми також купимо 1 мобільний (переносний) телескоп, який буде розміщуватись у адміністрації парку чи лісництва і який можна буде орендувати для своєї дводенної мандрівки. Львівське астрономічне товариство підготує інструкторів та фахівців, які допоможуть розібратись із його користуванням навіть новачкам, а також інструкції з користування. Такий телескоп і нічне споглядання неба чудово доповнять вашу дводенну мандрівку на Параску! Оренда телескопа для пластунів, які проводять табори та мандрівки біля прихистку, а також для навчальних цілей у місцевих школах, буде безкоштовною.Також професійні астрономи готові проводити інші заходи у прихистку у рамках розвитку астрономічного туризму в Бескидах , місцевих школах та на Львівщині загалом.
Ми пишаємось ідеєю Тараса і закликаємо приєднуватись до нас у цій захоплюючій подорожі, де ми об'єднаємо красу гір, зоряне небо та вільне життя!
Маєте ще ідеї або потребуєте більше інформації - звертайтесь:
Координаторка проекту - пл. сен. Юлія Гвоздович, ЧХ
julia.hvozdovych@gmail.com
+38 (093) 46-251-46
Морське пластування в Україні: